MGV0512100M-10
DigiKey Part Number
240-3147-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGV0512100M-10
Description
FIXED IND 10UH 1.5A 385 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 1.5 A 385mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
385mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)