HZ0805D102R-10
DigiKey Part Number
240-2397-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2397-1-ND - Cut Tape (CT)
240-2397-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HZ0805D102R-10
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 400mA 300mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HZ0805D102R-10 Models
Category
Current Rating (Max)
400mA
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz