HI1206T500R-10
DigiKey Part Number
240-2412-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2412-1-ND - Cut Tape (CT)
240-2412-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HI1206T500R-10
Description
FERRITE BEAD 50 OHM 1206 4LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 6A 10mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HI1206T500R-10 Models
Category
Current Rating (Max)
6A
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
50 Ohms @ 100 MHz