RPF1018331M063K
DigiKey Part Number
478-RPF1018331M063KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPF1018331M063KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPF1018331M063K
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 63V TH
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 22mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm