LD055C104KAX2A\500
DigiKey Part Number
478-LD055C104KAX2A\500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD055C104KAX2A\500
Description
LD SERIES
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)