CB042D0474JBC
DigiKey Part Number
478-4537-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-4537-1-ND - Cut Tape (CT)
478-4537-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB042D0474JBC
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC 2220
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB042D0474JBC Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
40V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
63V