CB037D0104JBA
DigiKey Part Number
478-6003-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-6003-1-ND - Cut Tape (CT)
478-6003-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB037D0104JBA
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC 1812
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB037D0104JBA Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
40V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
63V