CB027C0104JBA
DigiKey Part Number
478-7485-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7485-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7485-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB027C0104JBA
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 25VDC 1210
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 16V 25V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB027C0104JBA Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
16V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
25V