AU055C104KA72A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 73 869
Datasheet
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
AU055C104KA72A
DigiKey Part Number
AU055C104KA72A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU055C104KA72A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AU055C104KA72A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)