APA0609330M050R
DigiKey Part Number
478-APA0609330M050RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-APA0609330M050RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-APA0609330M050RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA0609330M050R
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 50V SMD
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.386" (9.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm