08055C104K4T4A
DigiKey Part Number
478-KAM21BR71H104KMTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KAM21BR71H104KMCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KAM21BR71H104KMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055C104K4T4A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
08055C104K4T4A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)