0402ZK220FBSTR
DigiKey Part Number
478-0402ZK220FBSTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-0402ZK220FBSTRCT-ND - Cut Tape (CT)
478-0402ZK220FBSTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402ZK220FBSTR
Description
CAP THIN FILM 22PF 10V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 pF Thin Film Capacitor 10 V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402ZK220FBSTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
22 pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)