04026D106MAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM05CR50J106MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM05CR50J106MHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM05CR50J106MHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04026D106MAT2A
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
04026D106MAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)