STX-3501-3N
STX-3501-3N
STX-3501-3N
STX-3501-3N
DigiKey Part Number
2092-STX-3501-3N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STX-3501-3N
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STX-3501-3N Models
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Features
Board Guide
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector Type
Phone Jack
Voltage - Rated
16VDC
Gender
Female
Current Rating (Amps)
300 mA
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Contact Material - Plating
Silver
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Black
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)