KUSBVX-SMT3-CS-B30TRC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
GCT
In Stock: 4 075
Datasheet
Similar
GCT
In Stock: 33 484
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 820
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole
KUSBVX-SMT3-CS-B30TRC
DigiKey Part Number
2092-KUSBVX-SMT3-CS-B30TR-ND - Tape & Reel (TR)
2092-KUSBVX-SMT3-CS-B30CT-ND - Cut Tape (CT)
2092-KUSBVX-SMT3-CS-B30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSBVX-SMT3-CS-B30TRC
Description
CONN RCPT USB3.1 TYPEC 4POS DUAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KUSBVX-SMT3-CS-B30TRC Models
Category
Features
Board Guide, Solder Retention
Manufacturer
Kycon, Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
30V