APT1608QBC/D
DigiKey Part Number
754-1434-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1434-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1434-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608QBC/D
Description
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Blue 465nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APT1608QBC/D Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
460nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.75mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm