APHF1608LSEEQBDZGKC
DigiKey Part Number
754-2143-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2143-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2143-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHF1608LSEEQBDZGKC
Description
LED RGB CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 621nm Red, 525nm Green, 465nm Blue LED Indication - Discrete 1.8V Red, 2.65V Green, 2.65V Blue 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APHF1608LSEEQBDZGKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V Red, 2.65V Green, 2.65V Blue
Mfr
Current - Test
2mA Red, 2mA Green, 2mA Blue
Series
Viewing Angle
140°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
630nm Red, 515nm Green, 460nm Blue
Configuration
Common Anode
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.60mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.60mm x 0.80mm