APHB1608QBDSYKC
DigiKey Part Number
754-1854-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1854-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1854-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608QBDSYKC
Description
LED BLUE/YLW CLEAR 4SMD
Detailed Description
Blue, Yellow 465nm Blue, 590nm Yellow LED Indication - Discrete 3.3V Blue, 2V Yellow 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APHB1608QBDSYKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V Blue, 2V Yellow
Mfr
Current - Test
20mA Blue, 20mA Yellow
Wavelength - Peak
460nm Blue, 590nm Yellow
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm