APHB1608QBDCGKC
DigiKey Part Number
754-1852-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1852-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1852-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608QBDCGKC
Description
LED BLUE/GREEN CLEAR 4SMD
Detailed Description
Blue, Green 465nm Blue, 570nm Green LED Indication - Discrete 3.3V Blue, 2.1V Green 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APHB1608QBDCGKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V Blue, 2.1V Green
Mfr
Current - Test
20mA Blue, 20mA Green
Wavelength - Peak
460nm Blue, 574nm Green
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm