APG1005SYC-T
DigiKey Part Number
754-1809-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1809-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1809-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APG1005SYC-T
Description
LED YELLOW CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2.05V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APG1005SYC-T Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
120°
Wavelength - Peak
591nm
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.25mm
Lens Size
0.60mm x 0.50mm