APBA2006SURKCGKC
DigiKey Part Number
754-APBA2006SURKCGKCTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APBA2006SURKCGKCCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APBA2006SURKCGKCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APBA2006SURKCGKC
Description
2.0X0.6MM RIGHT ANGLE RED/GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 1.95V Red 4-SMD, No Lead
Category
Lens Size
1.50mm x 0.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Green, 1.95V Red
Series
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
574nm Green, 645nm Red
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.00mm L x 0.60mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.15mm