AA1608ZGSK-10MAV
DigiKey Part Number
754-AA1608ZGSK-10MAVTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-AA1608ZGSK-10MAVCT-ND - Cut Tape (CT)
754-AA1608ZGSK-10MAVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA1608ZGSK-10MAV
Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Mfr
Current - Test
10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
515nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Size
1.40mm x 0.80mm
Height (Max)
0.65mm