TF08A226M016APE200
DigiKey Part Number
399-TF08A226M016APE200TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-TF08A226M016APE200CT-ND - Cut Tape (CT)
399-TF08A226M016APE200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF08A226M016APE200
Description
CAP TANT POLY 22UF 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TF08A226M016APE200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
22 µF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Rated
16 V