T598D337M2R5ATE009
DigiKey Part Number
399-T598D337M2R5ATE009TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T598D337M2R5ATE009CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T598D337M2R5ATE009DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598D337M2R5ATE009
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 9mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T598D337M2R5ATE009 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100kHz