T529P106M010AAE200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T529P106M010AAE200 |
Description | CAP TANT POLY 10UF 10V 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 0805 (2012 Metric) 200mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T529P106M010AAE200 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer KEMET | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Capacitance 10 µF | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code P |
Voltage - Rated 10 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz |