MPX1D0840L2R2
DigiKey Part Number
399-20718-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20718-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20718-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0840L2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 14.3A 8.7 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14.3 A 8.7mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D0840L2R2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
17A
DC Resistance (DCR)
8.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.341" L x 0.315" W (8.65mm x 8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)