C44UOGT6100A8TK
DigiKey Part Number
399-14226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UOGT6100A8TK
Description
CAP FILM 100UF 10% 900VDC RADIAL
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44UOGT6100A8TK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)
2.402" (61.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
DC Link, DC Filtering
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2 mOhms