C44AMLP5200ZA0J
DigiKey Part Number
399-C44AMLP5200ZA0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AMLP5200ZA0J
Description
CAP FILM 20UF 5% 850VDC RADIAL
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
Applications
General Purpose
Tolerance
±5%
Base Product Number
Voltage Rating - DC
850V