C44AMGP5500ZA0J
DigiKey Part Number
399-C44AMGP5500ZA0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AMGP5500ZA0J
Description
CAP FILM 50UF 5% 850VDC RADIAL
Detailed Description
50 µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44AMGP5500ZA0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Active
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.512" (140.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
450V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
850V