C44AMFP5100ZD0J
DigiKey Part Number
399-C44AMFP5100ZD0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AMFP5100ZD0J
Description
CAP FILM 10UF 5% 850VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44AMFP5100ZD0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
450V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
850V