C44AHGP6100ZA0J
DigiKey Part Number
399-13109-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AHGP6100ZA0J
Description
CAP FILM 100UF 5% 600VDC RADIAL
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 330V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44AHGP6100ZA0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.433" (138.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
330V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
600V