C44AHFP5100ZA0J
DigiKey Part Number
399-18476-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AHFP5100ZA0J
Description
CAP FILM 10UF 5% 600VDC RADIAL
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 330V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44AHFP5100ZA0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
330V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
600V