C350C394MCR5TA
DigiKey Part Number
399-3515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C350C394MCR5TA
Description
CAP CER 0.39UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C350C394MCR5TA Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.86mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.400" (10.16mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C