C0603Y222K5RACAUTO
DigiKey Part Number
399-16490-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16490-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16490-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603Y222K5RACAUTO
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603Y222K5RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode, Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)