A768MS157M1HLAV024
DigiKey Part Number
399-A768MS157M1HLAV024TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768MS157M1HLAV024CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768MS157M1HLAV024DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768MS157M1HLAV024
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 50V SMD
Detailed Description
150 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768MS157M1HLAV024 Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Series
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
107.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.15 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C