A768MS108M1CLAV015
DigiKey Part Number
399-A768MS108M1CLAV015TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768MS108M1CLAV015CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768MS108M1CLAV015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768MS108M1CLAV015
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768MS108M1CLAV015 Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Series
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C