A768KS107M1HLAE030
DigiKey Part Number
399-A768KS107M1HLAE030TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768KS107M1HLAE030CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768KS107M1HLAE030DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768KS107M1HLAE030
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 50V SMD
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768KS107M1HLAE030 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C