A765EB107M1CLAE025
DigiKey Part Number
399-13672-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13672-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13672-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765EB107M1CLAE025
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A765EB107M1CLAE025 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C