A750KK337M1CAAE014
DigiKey Part Number
399-13677-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750KK337M1CAAE014
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V TH
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750KK337M1CAAE014 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C