SM14B-GHS-TB(LF)(SN)
SM14B-GHS-TB(LF)(SN)
SM14B-GHS-TB
DigiKey Part Number
455-1576-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-1576-1-ND - Cut Tape (CT)
455-1576-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM14B-GHS-TB
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 14 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
SM14B-GHS-TB Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.167" (4.25mm)
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
50V