SM11B-SHLS-TF(LF)(SN)
DigiKey Part Number
455-3962-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-3962-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM11B-SHLS-TF(LF)(SN)
Description
CONN HEADER SMD R/A 11POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 11 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
SM11B-SHLS-TF(LF)(SN) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.069" (1.75mm)
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
50V