NSHR-15V-S
NSHR-15V-S
NSHR-15V-S
DigiKey Part Number
455-2793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSHR-15V-S
Description
CONN RCPT HSG 15POS 1.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.039" (1.00mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.039" (1.00mm)