BM14B-GHS-TBT(LF)(SN)(N)
BM14B-GHS-TBT(LF)(SN)(N)
BM14B-GHS-TBT(LF)(SN)(N)
DigiKey Part Number
455-1590-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-1590-1-ND - Cut Tape (CT)
455-1590-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM14B-GHS-TBT(LF)(SN)(N)
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM14B-GHS-TBT(LF)(SN)(N) Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.159" (4.05mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Outer Shroud Contact
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.3mm