MX84B028SF2
DigiKey Part Number
670-MX84B028SF2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX84B028SF2
Description
CONN RCPT HSG 28POS 2.20MM
Detailed Description
28 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Aqua 0.087" (2.20mm)
Category
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Fastening Type
Latch Lock
Color
Aqua
Connector Type
Features
Retainer
Contact Type
Female Socket
Pitch
0.087" (2.20mm)