MX23A40NF1
DigiKey Part Number
670-3087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX23A40NF1
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
MX23A40NF1 Models
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Insulation Height
0.720" (18.30mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A