IL-AG5-10S-S3C1
IL-AG5-10S-S3C1
IL-AG5-10S-S3C1
DigiKey Part Number
670-1814-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-AG5-10S-S3C1
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.098" (2.50mm)