FI-WE21P-HFE
DigiKey Part Number
670-1724-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-WE21P-HFE
Description
CONN HEADER SMD R/A 21POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 21 position 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating
0.094" (2.40mm)
Series
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Packaging
Strip
Features
Shielded, Solder Retention
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Voltage Rating
200V