FI-SE20P-HFE-E3000
DigiKey Part Number
670-2920-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2920-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2920-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-SE20P-HFE-E3000
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FI-SE20P-HFE-E3000 Models
Insulation Height
0.083" (2.10mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Voltage Rating
200V