FI-S25P-HFE
DigiKey Part Number
670-1837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-S25P-HFE
Description
CONN HEADER SMD R/A 25POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 25 position 0.049" (1.25mm)
Insulation Height
0.071" (1.80mm)
Packaging
Strip
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Voltage Rating
200V