IXYK140N90C3
DigiKey Part Number
IXYK140N90C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYK140N90C3
Description
IGBT 900V 310A TO-264
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 900 V 310 A 1630 W Through Hole TO-264 (IXYK)
Category
Switching Energy
4.3mJ (on), 4mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
330 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
40ns/145ns
Part Status
Active
Test Condition
450V, 100A, 1Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
900 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
310 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
840 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 140A
Supplier Device Package
TO-264 (IXYK)
Power - Max
1630 W